Dünya

anasayfa Dünya ''ESED REJİMİ TÜM KİMYASALLARINI BEYAN ETMEMİŞ OLABİLİR''

''ESED REJİMİ TÜM KİMYASALLARINI BEYAN ETMEMİŞ OLABİLİR''

28 Mayıs 2018, Pazartesi 17:36 / Son Güncelleme : 28 Mayıs 2018, Pazartesi 17:36
''ESED REJİMİ TÜM KİMYASALLARINI BEYAN ETMEMİŞ OLABİLİR''
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, "Uzmanlarımız tarafından toplanan örnekler, rejimin daha önce hiç beyan etmediği kimyasalların varlığını kanıtlıyor. Suriyeli yetkililer bu durumu teknik açıdan makul bir şekilde açıklamalı." diye konuştu.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, ABD'li televizyon kanalı NBC News'a verdiği mülakatta, Suriye'de, klor gazı içeren varil bombaları ve ölümcül sarin gazı ile saldırıların devam ettiğini vurgulayarak, "Uzmanlarımız tarafından toplanan örnekler, rejimin daha önce hiç beyan etmediği kimyasalların varlığını kanıtlıyor. Suriyeli yetkililer bu durumu teknik açıdan makul bir şekilde açıklamalı." ifadelerini kullandı.

Rejimin 2013 yılında tüm kimyasal madde stokunu teslim ettiğini söylemesine rağmen kimyasal silah saldırılarına devam etmesinin, bazı yasaklı maddeleri elinde tutmuş olabileceği yönünde endişeler uyandırdığını belirten Üzümcü, "Pek çok Batı ülkesi, Suriye rejiminin, sarin öncüllerinden (işlenerek sarine dönüştürülebilecek kimyasalların) bazılarını elinde bulundurmaya devam etmesinden endişe ediyor." dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor