Dünya

anasayfa Dünya SOLİNGEN FACİASININ 25. YIL ANMA TÖRENİ

SOLİNGEN FACİASININ 25. YIL ANMA TÖRENİ

29 Mayıs 2018, Salı 16:23 / Son Güncelleme : 29 Mayıs 2018, Salı 16:23
SOLİNGEN FACİASININ 25. YIL ANMA TÖRENİ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ''Yaşanan facia ülkemiz için utanç vesilesidir." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 25. yıl önceki Solingen faciasından ötürü ülke olarak utanç duyduklarını söyledi.

Almanya'nın Solingen kentinde 25 yıl önce ırkçıların evlerini kundaklaması sonucu hayatını kaybeden Genç ailesinin 5 ferdi için Düsseldorf'taki Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanlık binasında bir anma töreni gerçekleştirildi.

Merkel burada yaptığı konuşmada, 25 yıl önce Solingen'de yaşanan facianın kendilerini derinden sarstığını, yangında yaralanan insanların manevi acılarının bugüne kadar sürdüğünü ifade etti. Almanya Başbakanı, olayda 2 çocuğunu, 2 torununu ve 1 yeğenini kaybeden Mevlüde Genç'in böyle büyük bir acıyı yaşadıktan sonra nefret söylemleri yerine Türklerle Almanlar arsında birlikte barışçı yaşam için çaba harcamasını takdirle karşıladığını vurguladı.

Genç'e çoğu kez bu acı olaydan sonra hala nasıl Almanya'da yaşayabildiğinin sorulduğunu anlatan Merkel, "Bu sorulara verdiğiniz cevaplarınız sizi örnek biri yapıyor. İnsanlık açısından bir örnek. Nefret duyguları beslemediniz. Tam aksine, barışma ve anlayış için çaba harcadınız. İnsani olmayan bir olaya insani büyüklükle karşılık verdiniz. Bunun için size hayranlık duyuyoruz ve bunun için size müteşekkiriz." şeklinde konuştu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor