Dünya

anasayfa Dünya ABD ASKERLERİ SİNCAR DAĞINA KONUŞLANDI İDDİASI

ABD ASKERLERİ SİNCAR DAĞINA KONUŞLANDI İDDİASI

04 Haziran 2018, Pazartesi 17:12 / Son Güncelleme : 04 Haziran 2018, Pazartesi 17:12
ABD ASKERLERİ SİNCAR DAĞINA KONUŞLANDI İDDİASI
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

ABD ordusuna bağlı bir grup askerin Musul'un Sincar Dağı'na konuşlandığı ve bu adımla Washington yönetiminin Irak-Suriye sınırını kendi kontrolü altına almayı amaçladığı dile getirildi.

Irak'ta Musul'un da bağlı olduğu Ninova vilayetindeki Arap Aşiretleri Sözcüsü Mezahim Ahmed el-Huveyt, ABD ordusuna bağlı yaklaşık 150 askerin 20 adet zırhlı personel taşıyıcı araçlarla Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde konuşlandığını belirtti.

Huveyt,yaptığı açıklamada, ABD'nin Musul'un kuzeybatısındaki stratejik konuma sahip Sincar Dağı'na asker konuşlandırmak suretiyle Irak-Suriye sınırını kendi kontrolü altına almayı amaçladığını söyledi.

Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde yaşayan Arap aşiretleriyle yaptığı görüşmelerde Sincar Dağı'nda bir grup ABD'li asker konuşlandığı bilgisine ulaştığını aktaran Huveyt, "Yaklaşık 150 ABD askeri ve 20 adet zırhlı araç Sincar'da konuşlandı. Bu, Haşdi Şabi unsurları için çok sürpriz oldu ancak PKK/YBŞ'yi (Şengal Savunma Birlikleri) pek rahatsız etmediğini görüyoruz." şeklinde konuştu.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor