Gündem

anasayfa Gündem ''KUR VE FAİZ ATAĞI GEÇİCİ''

''KUR VE FAİZ ATAĞI GEÇİCİ''

04 Haziran 2018, Pazartesi 18:34 / Son Güncelleme : 04 Haziran 2018, Pazartesi 18:34
''KUR VE FAİZ ATAĞI GEÇİCİ''
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Her şeyi ile pozitif olan bir ülkede böyle bir kur, faiz atağını yaşamamız Türk ekonomisine haksızlıktır. Bunun geçici olduğunu söylememe gerek yok" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi seyahat acentelerine destek sağlanması amacıyla düzenlenen Türk Eximbank Kaynaklı Destek Kredisi Protokolü İmza Töreni'ne katıldı.

Türk Eximbankın bu yıl ihracatçılara 46 milyar dolarlık finansman sağlayacağını aktaran Zeybekci, hükümet olarak bu rakamın 50 milyar dolarlara ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Zeybekci, ihracatın yüzde 25'ini finanse eden Türk Eximbankın, yüzde 27'lik destek oranına ulaşarak dünyada bir numaralı ihracat kredi bankası olmasını istediklerini söyledi.

Hizmet ihracatının önemine işaret eden Zeybekci, "Yıllıklandırılmış hizmet ihracatı, Mart 2017'den geriye doğru 12 aylık 36,5 milyar iken, Mart 2018 itibarıyla 45,5 milyar dolar. Tam 10 milyar dolar fazlamız var. Yıl sonu itibarıyla hedef, 52,5 milyar dolar. Bu rakamın yarısı civarında hizmet ithalatımız var. Hizmet dış satımında yüzde 50 fazla veriyoruz. Hiçbir sektörde böyle bir şey yok. Hizmet ihracatı, bizim önceliklerimizden." dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor