Türkiye

anasayfa Türkiye ''İMAR BARIŞI MÜRACATLARI BAŞLIYOR''

''İMAR BARIŞI MÜRACATLARI BAŞLIYOR''

04 Haziran 2018, Pazartesi 16:04 / Son Güncelleme : 04 Haziran 2018, Pazartesi 16:04
''İMAR BARIŞI MÜRACATLARI BAŞLIYOR''
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başbakan Yıldırım, imar barışına ilişkin, "8 Haziran itibariyle imar barışıyla ilgili müracaatlar resmen başlıyor. Bu bir milat olacak. Bir çizgi çekilecek ve bundan sonra da bu gibi teşebbüslere izin verilmeyecek." diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen "Çevre Projeleri Toplu Açılış Töreni"ne katıldı.

Yıldırım, ATO Congresium'da düzenlenen Çevre Yatırımları Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, 16 yıllık iktidarlarında çevreyle ilgili hem toplumda farkındalık oluşturmak hem de sanayileşme, teknoloji ve şehirleşme karşısında çevrenin korunmasına yönelik önemli kararlar aldıklarını belirtti.

Çevre ve iklim konusunda ülkelerin bir araya geldiğini, konuştuğunu ama anlaşamadan neden dağıldığını herkesin merak ettiğini ifade eden Yıldırım, "Çevreyi kirletenler ile faturayı ödemesi istenenler aynı ülkeler değil. Sanayileşmiş ülkeler daha çok kirletiyor ama bedel ödemeye geldiği zaman az kirletenlerden daha fazla bedel istiyorlar. Anlaşmazlığın nedeni bu." dedi.

İmar barışı düzenlemesine değinen Yıldırım, bu düzenleme ile vatandaşların yıllardan beri devam eden köklü ve kangren haline gelmiş önemli bir sorununu gündemden çıkardıklarını bildirdi. 

Yıldırım, şunları söyledi:

"13 milyona yakın hanenin, iş yeri, konut gibi büyük bir kitleyi ilgilendiren imarla ilgili bu sorun son yaptığımız düzenleme ile inşallah tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu bir milat olacak. Bir çizgi çekilecek ve bundan sonra da bu gibi teşebbüslere izin verilmeyecek. Bu konuda duyarsız davranan yerel yöneticiler olursa, görevini layıkıyla yapmayan olursa bunlar çok ağır bedeller ödeyecek. Yasada buna imkan veren düzenlemeler yaptık. 8 Haziran itibariyle imar barışıyla ilgili müracaatlar resmen başlıyor. Yönetmelik düzenlemesi de hazırlandı, bugün yarın hazırlanmış olur ve cuma gününden itibaren Bismillah deyip vatandaşlarımız, gerek e-devlet üzerinden, yani internet üzerinden müracatlarını yapabilecekler, tercih etmeyenler ise bulundukları şehrin, ilçenin çevre şehircilik birimlerine müracaat ederek bu işlemi yaptırabilecek."

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor